Czy warto inwestować w nieruchomości ?

Inwestycje finansowe, które dają wysoką stopę zwrotu, wiążą się z koniecznością ponoszenia dużego ryzyka. Tymczasem inwestycje w nieruchomości uważane są za stosunkowo bezpieczne, a zarazem bardzo opłacalne. Czy rzeczywiście warto inwestować w nieruchomości?

Jak zarabiać na nieruchomości?

Każda inwestycja wiąże się z chęcią ulokowania pieniędzy w taki sposób, aby móc odnosić jak największe korzyści finansowe. Nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Pozwalają one zarabiać w dwojaki sposób: z jednej strony inwestor może kupić tanio nieruchomość po to, aby następnie sprzedać ją po wyższej cenie lub kupić nieruchomość w celach wynajmu długo- lub krótkoterminowego. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia bardzo dużych nakładów początkowych, które zwracają się dopiero po kilku, a czasem nawet kilkunastu latach. Ważne jest fakt, że nie trzeba od razu decydować się na jedną z możliwych form zarobku – przez kilka lat można nieruchomość wynajmować po to, żeby po jakimś czasie, gdy ceny wzrosną, korzystnie ją sprzedać. Inwestowanie w nieruchomości oznacza więc dopasowanie strategii inwestycyjnej do warunków, jakie obecnie panują na rynku nieruchomości i przynajmniej pobieżne poznanie specyfiki tego rynku.

Czy to się opłaca?

Popyt na mieszkania, garaże czy obiekt handlowo-usługowe jest mniej więcej stały, przez co inwestowanie w nieruchomości wydaje się być bardzo korzystną formą lokowania pieniędzy. Należy jednak pamiętać o tym, aby dana nieruchomość była odpowiednio zlokalizowana, a także zaopatrzona. W celu osiągania wysokich zysków trzeba nieco poznać ten rynek i wiedzieć , kiedy nieruchomość zyskuje na wartości, a kiedy traci. Czasami na wzrost cen trzeba poczekać kilka lat, zatem nie jest forma krótkoterminowego lokowania kapitału. Inwestycja w postaci nieruchomości wymaga odpowiedniego planu i strategii, zatem jest ona doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są w stanie poświęcić jej nieco wolnego czasu. Warto jednak rozważyć tego typu inwestycje. Ceny nieruchomości od wielu lat są stosunkowo sztywne, a jeśli już ulegają zmianom, to rosną. Według ekspertów w najbliższym czasie nie warto oczekiwać spadków cen, gdyż popyt na nieruchomości jest ogromny. Co więcej, inwestowanie w nieruchomości w czasie, gdy stopy procentowe na rynku finansowym są niemalże zerowe, wydaje się być jedyną formą lokowania oszczędności, która jest w stanie przynieść inwestorowi realne korzyści w postaci przychodów, które nie zostaną pochłonięte przez rosnącą inflację.

Autor

  • Z zawodu ekonomista. Interesuje go biznes i prowadzenie działalności gospodarczej. Hobbysta, lubi kolekcjonować pamiątki z różnych stron świata oraz podróżować.

2 thoughts on “Czy warto inwestować w nieruchomości ?

  1. Obecnie bardzo trudno jest znaleźć chętnych na wynajem w rozsądnej cenie.

  2. Zamierzam zainwestować z bratem w szeregówki, mamy piękną 1h działkę pod miastem w atrakcyjnej okolicy. Najpierw wybudujemy 4 i zobaczymy jak się będą sprzedawać.

Comments are closed.

Next Post

Konsolidacja chwilówek w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań - czy warto?

Jednym z najczęstszych powodów skorzystania z pożyczek pozabankowych jest konieczność poniesienia dużego, jednorazowego wydatku, na sfinansowanie którego nie wystarczy oszczędności czy pieniędzy z comiesięcznej pensji. Choć chwilówki wydają się być skutecznym rozwiązaniem tego problemu, tak naprawdę skorzystanie z wysoko oprocentowanego finansowania może zakończyć się poważnymi problemami ze spłatą pożyczki. Czy […]