Dlaczego piłkołapy są tak ważne?

Gra w piłkę nożną przynosi wiele radości. Jej uprawianie musi jednak odbywać się w warunkach bezpiecznych zarówno dla graczy, jak i dla otoczenia. W tym celu na boiskach są montowane tzw. piłkołapy, czyli siatki które sprawiają, że piłka nie wypada podczas gry poza obszar gry.

Komfort i bezpieczeństwo dla otoczenia

Piłkołap chroni przede wszystkim teren okalający boisko. Dzięki niemu, rozpędzona piłka nie zderzy się z przechodzącym człowiekiem i nie uderzy w stojący nieopodal samochód czy okno pobliskiego domu. Ryzyko wystąpienia strat spowodowanych zaciętą grą jest zatem minimalne. O tym, jak istotna jest taka ochrona, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Chyba niemal każdy z nas chociaż raz w życiu brał udział w takiej sytuacji lub był jej świadkiem, gdy wyrzucona futbolówka trafiła w przechodnia lub uszkodziła jakieś mienie.

Ochrona osób znajdujących się na boisku

Jednak piłkołapy chronią także piłkarzy. I nie chodzi tu wyłącznie o ochronę przed gniewem trafionych piłką postronnych osób. Dzięki temu, że futbolówka zostaje na boisku, nie trzeba za nią ganiać. Pół biedy, jeśli plac do gry znajduje się w bezpiecznym i spokojnym miejscu. Gorzej, gdy jest on chociaż z jednej strony ograniczony ulicą, torami kolejowymi czy tramwajowymi, głębokim rowem lub rzeką. Gdy piłka znajdzie się w takim miejscu, zabranie jej może być niebezpieczne. Kiedy ktoś rozpędzony, biegnąc z futbolówką , wbiegnie pod samochód, finał jest prosty do przewidzenia. Oczywiście, trzeba edukować dzieci, by zawsze uważały, idąc po swoją zgubę, jednak powinniśmy je również chronić przed koniecznością szukania piłki w niebezpiecznych miejscach.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Siatka ochronna powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego boiska do piłki nożnej. Dzięki jej obecności, zarówno otoczenie placu do gry, jak i grające na nim osoby są bezpieczne. Instalowanie tego typu infrastruktury jest szczególnie zalecane na boiskach przyszkolnych lub osiedlowych, gdzie gra dużo dzieci. Ponadto powinny one znaleźć się zawsze tam, gdzie przestrzeń wyznaczona dla piłkarzy graniczy z niebezpiecznymi miejscami, takimi jak drogi dla samochodów.

Autor

  • Z zawodu ekonomista. Interesuje go biznes i prowadzenie działalności gospodarczej. Hobbysta, lubi kolekcjonować pamiątki z różnych stron świata oraz podróżować.

2 thoughts on “Dlaczego piłkołapy są tak ważne?

  1. Gram w piłkę z moimi dziećmi i powiem, że taka siatka ochronna podnosi komfort grania, nie trzeba ciągle biegać za piłką poza boisko.

  2. Nie wiem dlaczego nie wszystkie place zabaw maja piłkołapy. Takie zabezpieczenia ochronne z siatki chronią nie tylko grające dzieci, ale i inne osoby korzystające z placu zabaw.

Comments are closed.

Next Post

Układanie listew podłogowych – mój plan na weekend

Remont pokoju dobiegł już końca. Odnowione i pomalowane ściany, nowa podłoga, brakuje tylko listew podłogowych. Niby szczegół, ale zasadniczo wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Niektórzy odkładają układanie listew podłogowych na później, bo przecież nie są one niezbędne, by wnieść meble i zacząć korzystać ze świeżo wyremontowanego pokoju. A jednak warto […]