Jak stworzyć plan rozwoju osobistego – praktyczne wskazówki

Jaki jest twój cel?

Hasło “rozwój osobisty” jest bardzo ogólne i może dotyczyć np.

 

  • poprawy relacji międzyludzkich
  • zdobycia nowych kompetencji zawodowych
  • lepszego poznania siebie

Zanim więc zaczniesz tworzyć własny plan rozwoju osobistego, zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć. W przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie wybrać odpowiednich aktywności, dopasowanych do twoich potrzeb i oczekiwań. Formułując cel postaraj się być możliwie precyzyjny.

 

  • Co dokładnie chcesz osiągnąć?
  • W jakim czasie?
  • Po czym poznasz, że ci się udało?

Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, dużo prościej ci będzie stworzyć konkretny plan, który pozwoli ci na zrealizowanie wybranego celu.

Określ realia – jaką ilością zasobów dysponujesz?

Wbrew pozorom, nie chodzi tu wyłącznie o zasoby finansowe. Paradoksalnie, najważniejszym zasobem jest czas. Bez niego nie będziesz w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych aktywności.

Przykładowo, jeżeli chcesz nauczyć się języka obcego, a pracujesz na pełen etat, opiekujesz się dziećmi i starasz się dwa razy w miesiącu spotykać z przyjaciółmi na mieście, to raczej nie uda ci się poświęcać na naukę trzech godzin dziennie.

Jeśli więc założysz, że każdego dnia będziesz się uczyć przez trzy godziny , co okaże się niemożliwe z powodów czysto praktycznych, to jedyne co uda ci się osiągnąć to rosnący poziom frustracji. Dlatego, zanim zaczniesz układać swój plan rozwoju, określ, jakimi zasobami dysponujesz.

 

  • Ile czasu możesz poświęcić na daną rzecz?
  • Jakim zapleczem finansowym dysponujesz?
  • Czy jesteś w stanie coś zmienić, żeby wygospodarować więcej zasobów?

Kiedy realnie określisz, czym dokładnie dysponujesz, będziesz w stanie przejść do następnego kroku – planowania.

Nie bój się szukać i dowiadywać nowych rzeczy

Układając swój plan rozwoju osobistego, musisz zacząć od uświadomienia sobie, że nie wiesz wszystkiego.

Nie wiesz w jaki sposób budować sylwetkę, efektywnie uczyć się języków, prawidłowo komunikować się z ludźmi lub dbać o zdrowy sen.

I bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu możesz się rozwijać!

Czytaj poradniki, rozmawiaj ze specjalistami i nie bój się próbować nowych rzeczy.

Sprawdzaj, jakie metody sprawdzą się w twoim przypadku.

I pamiętaj, żeby za szybko się nie poddawać. Budowanie nowego nawyku trwa około trzech tygodni. Dopiero po takim czasie będziesz w stanie stwierdzić, czy np. nowy rytm dobowy jest dla ciebie dobry. Pamiętaj też, że na początku wystarczą małe kroczki.

 

Nie da się od razu zmienić swojego życia o sto osiemdziesiąt stopni. Nie zapomnij o tym podczas tworzenia swojego planu rozwoju osobistego.

Autor

  • Z zawodu ekonomista. Interesuje go biznes i prowadzenie działalności gospodarczej. Hobbysta, lubi kolekcjonować pamiątki z różnych stron świata oraz podróżować.

One thought on “Jak stworzyć plan rozwoju osobistego – praktyczne wskazówki

  1. Na początek weź pod uwagę swoje mocne i słabe strony. Zadaj sobie pytanie, czy masz odpowiednie predyspozycje by osiągnąć swój cel? Czy twój cel jest możliwy w osiągnięcia? Wiadomo, warto popracować nad sobą, jednak lepiej jest działać poprzez małe kroki, niż rzucać się od razu na głęboką wodę.

Comments are closed.

Next Post

Szczękościsk leczenie

Szczękościsk, znany również jako trismus, jest stanem, w którym osoba nie jest w stanie w pełni otworzyć szczęk. Skurcz mięśni szczęki sprawia, że szczęki są sztywne i zapobiegają ruchowi stawu skroniowo-żuchwowego, stawu podobnego do zawiasu w szczęce, który umożliwia ruch szczęki. Warto wziąć pod uwagę, że szczękościsk znacznie utrudnia utrzymanie higieny […]