Sprzedaż mieszkania – jak je wycenić?

Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja

Zanim sprzedamy mieszkanie to trzeba je opróżnić, wywieźć wszystkie meble i rzeczy oraz wyremontować, a przynajmniej odświeżyć je, czyli pomalować ściany i wymienić podłogi. Wiadomo, że czyste, wyremontowane mieszkanie będzie kosztowało więcej, a przecież pieniądze są ważne. Uzyskanie dobrej ceny jest celem osoby sprzedającej mieszkanie. Sprzedanie mieszkania poniżej jego wartości to zły pomysł. Można porównać ceny mieszkań o takim samym metrażu i na tej podstawie ocenić własne mieszkanie. Wycena to kluczowe działanie – na jej podstawie określana jest cena danego mieszkania.

Samodzielna wycena mieszkania – co brać pod uwagę?

Wyceniając mieszkanie należy brać pod uwagę jego lokalizację, metraż, stan techniczny, stan prawny, rok budowy, rozkład pomieszczeń, standard wykończenia, wysokość czynszu i ewentualnych opłat dodatkowych. Według takich parametrów można wycenić samodzielnie mieszkanie. Jednak jest to dość niepewna metoda. Jeśli chcemy mieć porządną wycenę to możemy zgłosić się do eksperta . W internecie są także tzw. wyceniarki internetowe, ale one też nie są w pełni rzetelne, ważne jest wpisanie prawdziwych danych, aby uzyskać dobre parametry. Kalkulator liczy na podstawie danych – jeśli wprowadzimy rzetelne dane to wycena będzie zgodna ze stanem faktycznym.

Rzeczoznawca majątkowy pomoże

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Wówczas taka wycena będzie o wiele bardziej wiarygodna. Rzeczoznawca dokładnie wie jak wycenić mieszkanie i postępuje tak, aby jego praca była rzetelna. Klient dostaje bardzo dokładną i zgodną ze stanem faktycznym wycenę. Płaci za nią, ale przecież nikt nie pracuje  za darmo. Rzeczoznawca daje gwarancję na wykonaną pracę, a pod uwagę bierze wszystko, łącznie ze stanem bloku czy kamienicy, w którym takie mieszkanie jest ulokowane. Podsumowując, lepiej jest zapłacić za wycenę niż zaniżyć cenę mieszkania i stracić na takiej operacji finansowej. Nikogo przecież na to nie stać.

Autor

  • Z zawodu ekonomista. Interesuje go biznes i prowadzenie działalności gospodarczej. Hobbysta, lubi kolekcjonować pamiątki z różnych stron świata oraz podróżować.

2 thoughts on “Sprzedaż mieszkania – jak je wycenić?

  1. Skorzystałem z kalkulatora wyceny internetowej, ale otrzymana wycena mojego mieszkania była zaniżona.

  2. Chcę sprzedać mieszkanie w nowym bloku, na spokojnym osiedlu, cenę mieszkania ustaliłem na podstawie podobnych ogłoszeń z mojej okolicy.

Comments are closed.

Next Post

Dlaczego piłkołapy są tak ważne?

Gra w piłkę nożną przynosi wiele radości. Jej uprawianie musi jednak odbywać się w warunkach bezpiecznych zarówno dla graczy, jak i dla otoczenia. W tym celu na boiskach są montowane tzw. piłkołapy, czyli siatki które sprawiają, że piłka nie wypada podczas gry poza obszar gry. Komfort i bezpieczeństwo dla otoczenia […]