Szczękościsk leczenie

Szczękościsk, znany również jako trismus, jest stanem, w którym osoba nie jest w stanie w pełni otworzyć szczęk. Skurcz mięśni szczęki sprawia, że szczęki są sztywne i zapobiegają ruchowi stawu skroniowo-żuchwowego, stawu podobnego do zawiasu w szczęce, który umożliwia ruch szczęki. Warto wziąć pod uwagę, że szczękościsk znacznie utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej. Co jeśli w twoje zęby wda się próchnica? W ostateczności konieczne będzie usunięcie chorego zęba. W takim przypadku pacjenci często decydują się na most zębowy, jako możliwość poprawy stanu ich uzębienia.

Szczękościsk jest bolesnym stanem, który utrudnia mówienie, jedzenie i utrzymanie higieny jamy ustnej.

Szczękościsk jest najczęściej tymczasowy, ale jeśli stanie się trwały, może zagrażać życiu. 

Nieleczony szczękościsk może powodować problemy z zębami. W miejsca gdzie zostanie starte szkliwo, może pojawić się próchnica. W jej zaawansowanym stadium niekiedy trzeba ratować się ekstrakcją zęba, którego brak można później skorygować mostem zębowym. Podstawowe leczenie szczękościsku koncentruje się na odpowiednim leczeniu podstawowego stanu chorobowego i może się znacznie różnić . Leczenie szczękościsku ma zwykle na celu złagodzenie objawów.

Ćwiczenie otwierające szczękę:

  • Szybkie zamykanie ust i ćwiczenia otwierające usta
  • Otwórz usta tak szeroko, jak to możliwe, zanim doświadczysz dobrego rozciągania, ale bez bólu. Przytrzymaj ten odcinek przez 5-6 sekund
  • Przesuń szczękę w lewo i w prawo i przytrzymaj przez 3 sekundy każdą pozycję
  • Umieść kciuk w środku szczęki na górnych zębach, umieść palec wskazujący drugiej ręki na środku szczęki na dolnych zębach

  • Ochraniacz na zęby może przynieść ci korzyści, jeśli ucisk szczęki jest wywoływany przez zaciskanie lub zgrzytanie zębami we śnie. Ochraniacze na zęby są dostępne w wielu odmianach. Możesz chcieć określonego typu, w zależności od przyczyny twojego stanu. Lekarz lub dentysta byłby w stanie doradzić odpowiedni ochraniacz na zęby.
  • Masowanie szczęki może ułatwić wydłużenie krążenia krwi i zminimalizowanie napięcia w mięśniach. Otwórz usta i gładko pocieraj mięśnie obok uszu okrężnymi ruchami. Jest to część, w której umieszczone są stawy skroniowo-żuchwowe. Spróbuj tego, raz za razem, każdego dnia, tuż przed snem.
  • Umieszczenie okładu z lodu na obszarze szczęki przez 10-15 minut, a następnie 5-10-minutowego ciepłego kompresu, może pomóc zmniejszyć objawy. W ten sposób naprzemienne leczenie na ciepło i na zimno można wykonać wiele razy dziennie, jeśli jest to wymagane.
  • Zmniejszenie stresu może zmniejszyć ból szczęki, który występuje w wyniku wywołanego stresem zgrzytania zębami lub zaciskania szczęki. Przykłady skutecznych technik radzenia sobie ze stresem obejmują medytację, aktywność fizyczną i ćwiczenia głębokiego oddychania.
  • Czosnek jest środkiem przeciwzapalnym, a olej musztardowy zwiększa przepływ krwi. Czosnek ma również środki przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają zwalczać infekcje, które mogą powodować pogorszenie choroby. Weź 2 ząbki czosnku w 1 łyżeczce oleju musztardowego, zagotuj go, a następnie pozwól mu ostygnąć. Wcieraj ten olej w obszar 2-3 razy dziennie.

Next Post

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Dlaczego wprowadzenie zdrowych zasad żywienia jest ważne? Niewątpliwie, zastosowanie zdrowego trybu życia poprawia jego jakość. Badania dowodzą, iż osoby prowadzące zdrowy i aktywny tryb życia, żyją dłużej, mniej chorują, mają więcej energii. Zatem, warto poznać kilka podstawowych zasad zdrowego odżywiania i przyczynić się do ulepszenia własnego stanu zdrowia. 1. Posiłki spożywaj regularnie […]
Soki owocowe