Układanie listew podłogowych – mój plan na weekend

Remont pokoju dobiegł już końca. Odnowione i pomalowane ściany, nowa podłoga, brakuje tylko listew podłogowych. Niby szczegół, ale zasadniczo wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Niektórzy odkładają układanie listew podłogowych na później, bo przecież nie są one niezbędne, by wnieść meble i zacząć korzystać ze świeżo wyremontowanego pokoju. A jednak warto poświęcić swój czas, by dokończyć remont kładąc również listwy.

Gdzie potrzebne są listwy podłogowe?

Układanie listew podłogowych zaleca się w każdym pomieszczeniu z panelową lub drewnianą podłogą. Listwy zasłaniają szczelinę dylatacyjną , a także chronią ściany przed śladami pozostawianymi podczas odkurzania podłogi lub mycia jej na mokro.

Czego potrzebujesz, by układanie listew podłogowych zajęło Ci niewiele czasu?

Zanim przystąpisz do pracy przygotuj najpotrzebniejsze rzeczy:

 

  • listwy podłogowe
  • profile montażowe
  • wiertarkę udarową lub z udarem pneumatycznym, jeśli ściana jest betonowa
  • kołki i wkręty
  • ołówek
  • piłę ręczną

 

Układanie listew podłogowych w 5 krokach

1. Przyłóż do ściany profil montażowy i zaznacz miejsca, gdzie będziesz wiercić otwory. Możesz to zrobić ołówkiem lub cienkim wiertłem. Ważne, by pozostał ślad na ścianie. Upewnij się, że w miejscu wiercenia nie przebiegają kable pod tynkiem. Otwory powinny być w odległości ok. 40 cm od siebie.

2. Jeśli zaznaczone miejsca są bezpieczne, wywierć otwory, a następnie włóż w nie kołki. Otwory powinny być takiej średnicy, by osadzenie kołka wymagało użycia młotka. Musisz dobić go do ściany.

3. Przykręć profil montażowy do ściany za pomocą wkrętów.

4. Przymocuj listwę do profilu montażowego w taki sposób, aby ściśle do niego przylegała. Jeśli listwa wymaga docięcia, zaznacz wybrane miejsce ołówkiem, a następnie przetnij listwę piłą ręczną.

5. Miejsca łączenia listew, a także w narożnikach użyj łączników wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Autor

  • Z zawodu ekonomista. Interesuje go biznes i prowadzenie działalności gospodarczej. Hobbysta, lubi kolekcjonować pamiątki z różnych stron świata oraz podróżować.

2 thoughts on “Układanie listew podłogowych – mój plan na weekend

  1. Zamierzałem montować listwy podłogowe na klej, ale w końcu zamontowałem je na wkręty. Kleju nie da się już oderwać a listwę zamontowaną na wkręty zawsze można ściągnąć do następnego malowania.

  2. Najgorsze przy montażu listwę podłogowych jest ich docinanie, trzeba się bardzo postarać, aby to zrobić równo.

Comments are closed.

Next Post

Biurka gamingowe - na co zwrócić uwagę podczas kupowania?

Jak kupić biurko gamingowe? To na pozór proste pytanie zapowiada wyzwanie rodem z gier RPGie. Nie trzeba wyprawiać się aż do podziemnych lochów, czy badać jaskiń, pełnych goblinów i innych niegościnnych stworów. Wystarczy wybrać się do sklepu, stacjonarnego lub online, więc jaki jest haczyk? Gdy już podejmiemy się realizacji tego […]